O nás

lidská práva v Číně

Kdo jsme

Jsme skupina českých komiksových tvůrců. Chceme vytvořit dílo, které reaguje na současné události. Vnímáme umění jako významný nástroj k vyjádření naléhavých témat a předání univerzálních morálních hodnot.

Vydali jsme se cestou realistické kresby, aby čtenáři mohli snadno poznat hlavní postavy, skutečné destinace, stavby a události.

Lidská práva v Číně

Naše motivace

Významný český spisovatel Karel Čapek ve svých dílech jako je KrakatitVálka s mloky nebo Bílá nemoc, znepokojoval čtenáře závažnými tématy a katastrofickými scénáři – plným právem. Nejen při pohledu na historii, ale především při pohledu na současné události, musíme v tomto burcování pokračovat. Ba co více, musíme se sami pustit do boje.

Proč to děláme?

Tímto komiksem chceme přiložit naše pomyslné „polínko do ohně“ odporu a upozornit na zločiny, které není možné tolerovat. Na zneužití vědy, která měla sloužit k záchraně životů a na vzestup totalitní moci komunistické strany v Číně, která ztratila všechny morální zábrany.

Důvody pro tvorbu komiksu jsou v základě osobní. Vycházejí z našeho přesvědčení, že je třeba se postavit na obranu hodnot, kterým věříme, a naopak aktivně odporovat tomu, čemu si zvykneme říkat „zlo“. Věříme, že je třeba o tom mluvit, a proč to neudělat prostřednictvím komiksu, který máme tak rádi.

Co je náš cíl

Chceme motivovat čtenáře k většímu zájmu o dění v současné Číně a problému zneužívání transplantační chirurgie k likvidaci disidentů a zpeněžování jejich orgánů.

Hlavní mozek projektu

Hlavním koordinátorem a motorem celého projektu je novinář Milan Kajínek, fanoušek komiksů, filmů a dobré literatury, dlouhodobý redaktor rubriky Čína a aktivista za lidská práva. Více o něm naleznete na profilu zde.

Jak to začalo

Nápad vytvořit komiks na toto téma se rodil několik let. Příznivé podmínky pro vážnější kroky nastaly až v červnu 2020, kdy celkem rychle vznikla první část fotografického scénáře a kostra příběhu, který by bylo možné vyprávět „komiksovým stylem“.

„S několika lidmi, kteří jsou v příběhu zachyceni, jsem se osobně setkal při jejich návštěvě Prahy v roce 2014. Několikrát jsem o nich vyprávěl v novinových článcích a jako fanoušek komiksů jsem si přirozeně v hlavě promítal scénáře o tom, jak by asi vypadala komiksová kniha o jejich vyšetřování,“ říká Milan Kajínek, koordinátor projektu. „Komiks, to je takový univerzální, mezinárodní jazyk. Je to také dostatečně důstojné médium k vyprávění o důležitých, skutečných událostech. Proto jsem se pro něj nakonec rozhodl.“

Co můžete změnit, když nás podpoříte?

S Vaší pomocí můžeme vytvořit komiks v českém, anglickém a čínském jazyce. Váš příspěvek pomůže, aby se o problému dozvědělo více lidí, a tím se urychlilo řešení nepřijatelného stavu lidských práv v Číně.

Jaká díla nás inspirovala

Válka s mloky – (Jan Štěpánek) 1989

Arnal(Ondřej Neff a Kája Saudek) 2002

Valčík s Bašírem – (Ari Folman) 2008

Holmes – paní ze Scutari (Cecil & Bruncschwig) 2016

Gotham Central – (Ed Brubaker a Greg Rucka) 2016

Fany a pes – (Matthias Bruhn, Ralf Kukula) 2019

Otazníky nad čínským transplantačním průmyslem

Od roku 1999 se začíná transplantační průmysl po celé Číně nebývale rozvíjet. Z několika desítek transplantačních center se do dnešních dní rozrostl na několik set. Podle výzkumů ukončených v roce 2016 jejich roční obrat dosahuje minimálně 60 tisíc transplantací.

Otázky, které masivní rozvoj transplantačního průmyslu v Číně vyvolává, jsou také hlavním tématem našeho komiksu.

Odkud pochází velké množství orgánů, kdo jsou jejich „dárci“? Proč nemocnice utajují jejich identitu? Jak je možné, že zajišťují životně důležité orgány do 14 dnů, a transplantují na objednávku v předem domluvených termínech?

Vyšetřovatelé narážejí na výpovědi bývalých politických vězňů, že vybrané skupiny zadržovaných disidentů jsou nuceni absolvovat zdravotní prohlídky, které nápadně připomínají vyšetření dárců orgánu před transplantací. Z cel potom mizí političtí vězni beze stopy.

Faktické zdroje z nichž vycházíme

Níže nabízíme několik zdrojů, vyšetřovacích zpráv a odkazů, které směřují k výsledkům vyšetřováním případů zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím:

Mezinárodní koalice vyšetřovatelů ETAC

Mezinárodní soudní tribunál v Londýně (2019)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006-2009)

Sedmiletý terénní výzkum v knize Jatka (2014)

Souhrnná vyšetřovací zpráva B.H.S. An Update (2016)

Mezinárodní reakce na vyšetřovací zprávy – souhrn (COHRC)

Lidská práva v Číně

This image has an empty alt attribute; its file name is davidove_golias_komiks_cz-logo-4.jpg